Datum: 28.04.2015

Vložil: Josef Zibner

Titulek: Re: Napadení člověka zvěří

Dobrý den, pane Martine, děkuji Vám za zájem o náš web. Ano, v noci je správné procházet lesem pouze po cestách / značených turistických stezkách. Nepleťte si
je však se svážnicemi - vyjetými kolejemi, kterými se sváželo nebo sváží dřevo. Zvěř se člověka, jeho pachu, hluku i blikajícího světla bojí. Více se orientuje čichem a sluchem než zrakem. Oči spárkaté zvěře reagují především na pohyb, což tma významně tlumí. Sama si udržuje bezpečný odstup. Přiměřený zvuk Vašich kroků, případně hole (užitečného společníka) ji odradí. Vyrušovat však zvěř hlukem je zakázáno.
Z tohoto důvodu se bát v noci na lesní cestě nemusíte. Jelen v době říje skutečně může vzácně napadnout člověka. Stalo se tak mému pradědečkovi-dřevaři, který pracoval v knížecí oboře. Jelenovi se ubránil sekerou.
Nedaleko Rumburku je pomníček napadení člověka jelenem z konce 19.stol. Jde o události přes 120 let staré.
Z dalšího období případy z volné přírody neznám.
Člověk se může dostat do blízkosti tlupy černé zvěře tam, kde "přetahuje" přes cestu. Tehdy je vhodné počkat, až zmizí v porostu. Nedávno můj známý spatřil bachyni se selaty v blízkosti silnice. Chtěl si je vyfotit mobilem, ale měl co dělat utéci před matkou na strom.
Pokud však dodržíte běžnou vzdálenost cca nad 30 m,
odejdete a tlupu obejdete, akutně Vám nebezpečí nehrozí.
Nebezpečná je zvěř poraněná - pro myslivce, který ji dohledává. Nebezpečná může být i zdivočelá kráva, která se člověka nebojí.
Ovšem nechci Vás vystrašit. Z povahy Vašeho dotazu vyplývá, že jste člověk ukázněný a opatrný (neprocházíte se v noci bez baterky kolem mysliveckých zařízení) , z čehož plyne, že ve Vašem případě je v kteroukoliv roční dobu riziko nočního průchodu lesem minimální.
Měli bychom však ctít noc v lese jako dobu klidu pro její obyvatele. Vždyť naší lidskou činností jsme řadu druhů odsoudili právě k nočnímu životu.
Příjemné zážitky v přírodě .
JZ

Přidat nový příspěvek