Sobotní zprávy 24.2.2024

23.02.2024 07:36

Vážení přátelé,

přešel jsem zpět na režim www zdarma. Možná, že se vyskytnou potíže.

Vážení přátelé,

v úterý 20. února jsem se tedy vydal do Hradce Králové jednat s generálním ředitelem Lesů ČR, s.p. 
Ing. Daliborem Šafaříkem, Ph.D. 
Jelikož někteří netrpělivě očekáváte jak jsem dopadl, píši Vám již dnes.
  • K rozhovoru jsem měl k dispozici hodinu  mezi 10. a 11. 
  • Snažil se ji maximálně využít k dosažení změny nájemního vztahu  k lepšímu.
  • Jednání se zúčastnil též mladý metodik pro myslivost  Ing. Petr Smutný, který doplňoval řediteli konkrétní údaje. Včera jsem si s ním telefonicky řadu věcí ujasnil (uvedeno proloženě)
  • Úvodem jsem byl požádán o sdělení našich představ . Krátce jsem zmínil současnou situaci MS v LČR, které značně zatěžuje výše nájemného , která prakticky blokuje rozvoj tohoto článku české myslivosti. Pan generální o  problému ví a já jsem tu proto, abych se s ním pokusil se situací konečně alespoň pohnout. Ukončil jsem návrhem metodiky , vycházející z korelace výše škod  a  nákladů na ochranu mladých porostů před spárkatou zvěří.
  • Poté si vzal slovo pan generální.  Navrženou metodiku nevidí jako reálnou.  Vyčíslování výše škod zvěří není dostatečně objektivní a nelze jej brát za základ. Revírníci nemohou z časových a prostorových  důvodů postihnout vše. Určitá závislost mezi škodami a uvedenými náklady zřejmě je, ovšem je tu řada jiných faktorů. Aby bylo možné  metodu vážně použít, bylo by nutné ji výzkumně ověřit, což v současnosti nepřipadá v úvahu. Kontrolní orgány nezajímají ani tak hodnotové toky mezi  nájemným a lesem, biologická povaha lesního hospodářství a myslivosti,  jako zcela striktní dodržování daných předpisů a smluv. 
  • Jedinou možnost vidí  v upuštění od  Inflační doložky  (článek IV. nájemní smlouvy), kterou se valorizuje nájemné.
  •  Stejně jako my si uvědomuje , že myslivecké hospodaření  je zcela mimo inflační spotřební koš.
  • Předpokladem tohoto kroku je přijetí novely ZOM a přechod na plánování lovu podle stavu ekosystému a centrální elektronická evidence lovu. Samozřejmě i plnění všech povinností nájemce.                 
  • K tomuto opatření, které zastaví meziroční růst nájemného, lze přistoupit během platnosti současné nájemní smlouvy dodatkem k nájemní smlouvě.
  • Samozřejmě mi připadalo jako příliš malé, ale lepší než nic... 
  • Proto jsem se dále věnoval dalším možnostem jak alespoň trochu zlepšit stávající stav.
  • Prací na ochraně lesa             
  • Je možné uhradit základní nájemné do 20%. 
  • Upozornil jsem protistranu na poměrně komplikovanou proceduru s tím spojenou. Plán opatření na ochranu proti škodám zvěří ale odpovídá  rozsahem objednávce těchto služeb dodavatelům.
  • Zdůraznili, aby spolky hlavně zažádaly o práce rok dopředu, aby podnik tyto neobjednával u dodavatelů.
  • Tady je jedna z možností, jak si můžeme vzájemně pomoci  se zpracováním Plánu opatření na ochranu proti škodám působeným zvěří. 
  • V závěru jednání jsem pana generálního požádal, aby v případě předání honitby do režie příslušná LS oslovila stávající myslivce a umožnila jim zapojit se do poplatkového lovu. Ředitel  podobnou spolupráci nemůže správcům nařídit, nanejvýš  doporučit, což jsem chtěl slyšet.
To byl tedy v kostce průřez hlavními tématy, o kterých jsme jednali.
Poznámky k širším tématům:
  • Největší nákladovou položkou při ochraně lesa je pro LČR budování oplocenek. Často je ničí i černá zvěř, která vyrývá i sazenice. Na grafech mi ukazovali vývoj těchto nákladů, který jsem komentoval především jako následek kůrovcové kalamity.
  • Během jednání generální ředitel přiznal, že  jejich pohled na spolkovou myslivost je ve vztahu k ostatním nájemcům neutrální.
  • V loňském roce podnik převzal řadu honiteb do režijních v souladu s požadavkem zakladatele, aby jejich  podíl   činil kolem 25%. Letos půjde pouze o jednotky, tedy do 10. Pan generální uvedl , že jsou s mysliveckým hospodařením v  převzatých honitbách spokojeni a lze konstatovat, že tuto změnu zvládli. Ozývají se  požadavky, aby i LČR honitby nepronajímaly, což však není  jejich cílem a  podíl nájemního sektoru bude i s ohledem na tradici zachován. K tomu jsem poznamenal, že  jsou limitovaní počtem pracovníků (v obvodu některé LS mají až 10 honiteb).
  • Jak mi doplnil pan metodik ,výkon myslivosti v režijních honitbách vykonávají (vedle držitelů povolenek) zaměstnanci lesních správ vedle svých povinností. V případě překročení vlastních možností by museli najímat i profesionály , jako je tomu např. v Rakousku.
  • Přestože jsem jsem se snažil nezabíhat do minulosti ani do současných problémů, které je  příliš nezajímají, zmínil jsem se o tom , jak vzrostl podíl nájemného na celkových nákladech průměrného spolku. Kolik činí osobní vklady  členů, kde musí spolky hledat další zdroje. Pořádání plesů a dalších akcí není minulostí, jak soudí pan generální. Že značný zájem o honitby není jen loveckou poptávkou (podle MZe), nýbrž též zoufalou snahou myslivců  zůstat v revírech, kde hospodaří po generace.
Čas jednání vypršel, panu generálnímu jsem poděkoval  a s oběma zástupci se rozloučil.
Když jsem cestou domů bilancoval, napadla mě slova Jaroslava Haška:
"Mírný pokrok v mezích zákona".
Další doba ukáže, zda k němu dojde.
Samozřejmě je dobré, že jsme s pronajímatelem opět navázali alespoň "diplomatické vztahy".
Pokud jde o projednávání ZOM v PS, až příjde jeho čas, připomenu se poslankyni Margitě Balaštíkové, která slíbila obsah naší  petice z roku 21  znovu projednat.
 
Děkuji Vám za Vaši podporu,
bez které by podobné jednání nebylo možné.
Přátelé, udržujme naši pospolitost bez ohledu, zda momentálně máme či nemáme honitbu !
Bez spolupráce a solidarity není síly !
Krásný nadcházející den a víkend v lese i doma Vám s pozdravem
"Spolkové myslivosti v LČR zdar !" posílá
 
Ing. Josef Zibner
předseda

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode