Co přinesl 6. týden 2021
Vážení myslivci našich spolků Čech, Moravy i Slezska, přátelé přírody, srdečně Vás zdravím .
1. Boj za zlepšení postavení MS v LČR
- Společně s panem Ing. Červenkou z ČMMJ připravujeme výzvu OMSům , které by měly podpořit politické jednání ČMMJ s ministrem zemědělství v naší věci.
- Zprávy do zahraničí. Víte dobře, že jsem Vám sliboval, že pokud budou tuzemské orgány k našim žádostem hluché, obrátíme se o pomoc do světa. Pro ostudu ČR například požádat o pomoc nějakou sekci pro původní lovecké národy při OSN. Potom jsem uvažoval o EHK OSN. Ale i tam sedí stejní byrokraté jako naši. Nyní se vracím k původním loveckým národům severu Evropy - SAAMŮM , známým nám jako Laponci. Mají svůj Svaz a parlament, složený ze zástupců z Norska, Švédska, Finska a Ruska. Viděl jsem záběry z jejich lesů, které jim devastují těžařské firmy zrovna jako u nás. Ty obrázky byly navlas podobné našim. Paseky zpustošené Harvestory a vyvážečkami, které ničí podrost lišejníků, tolik potřebných pro laponské soby. Pravda, u nich je otázka zachování lesů otázkou živobytí . Ale jednají s nimi úplně stejně jako s námi. Pokusím se navázat kontakty. Podporou u nás mohou oni podpořit nás. Představte si, když tam o nás vyjde článek nebo když se představitelé Svazu Saamů budou zajímat na našich ambasádách, cože se to tam děje s českými myslivci ? Ty dotazy jistě nikoho z pracovníků Ministerstva zahraničních věcí nepotěší. Zkusím to. Saamové nejsou žádní byrokraté.
- Než jsem se dostal k nim, nalezl jsem na facebooku jednu z jejich mladých švédských aktivistek, současně populární zpěvačku Sofiu Jannok (*1982). Mimo jiné přeložila písničky ABBY do laponštiny.
- Krátce ji informoval o naší situaci a požádal o pomoc.
- Zájemci o členství. Panu Červenkovi se ozvaly 2 spolky se zájmem o vstup do Svazu. Zaslal jsem jim přihlášky, Stanovy a Provozní řád. Výborně, díky, nové členy potřebujeme !
Nabídky na pronájem honiteb mohou zájemci podat na oblastních ředitelstvích Lesů ČR a na pronájem obory na ředitelství podniku v Hradci Králové. Termíny jsou uvedené na webu Lesů ČR, stejně jako pravidla výběrového řízení, často kladené dotazy a další informace.
„Od nových nájemců očekáváme řádné myslivecké hospodaření s ohledem na stav lesa a jeho ovlivnění kalamitou. S tím souvisí i obnova lesa a početní stav zvěře. Proto budeme důsledně prověřovat plnění smlouvy i plánu lovu,“ dodal Vojáček.
Podnik nyní spravuje 938 honiteb a 851 z nich pronajímá, obor spravuje 37 a 17 pronajímá.
Nájemcem honitby se může stát česká fyzická osoba s platným tuzemským loveckým lístkem, myslivecké sdružení či spolek založený za účelem nájmu honitby nebo česká právnická osoba, která na pozemcích v honitbě zemědělsky nebo lesnicky hospodaří a myslivost je předmětem její činnosti.
Poznámka: Pan generální si za kalamity ještě "vyskakuje!"