Co přinesl 47. týden 2020

21.11.2020 19:00

Vážení myslivci našich spolků Čech, Moravy i Slezska, přátelé přírody, srdečně Vás zdravím.

 
1.Boj za zlepšení postavení MS v LČR
  • Ve spolupráci s panem Kočárkem jsme zahájili diskuzi s vážným kandidátem na předsedu ČMMJ,z.s.  Ing. Jiřím Červenkou, který navrhuje výrazné snížení nájemného.
2. Z jiných zdrojů
LCR.cz
19.11.2020
Generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček diskutoval se zástupci samospráv o organizační podnikové změně

Stávajících 11 krajských ředitelství nahradí od 1. ledna 2021 sedm oblastních – na severní a jižní Moravě, na Vysočině a také v jižních, západních, severních i východních Čechách. Na Moravě se sloučí šest lesních správ do tří a letos v září už vznikl Závod lesní techniky s vlastními podnikovými stroji i dělníky. Lesy ČR také převedou dosavadní centrálně řízené „Správy toků“ pod oblastní ředitelství, takže se v regionech úzce organizačně propojí lesní s vodním hospodařením. To napomůže rychlejší realizaci projektů v rámci celopodnikového programu Vracíme vodu lesu.

„Zjednodušíme systém řízení. Ubydou referentské administrativní pozice a vzniknou provozní. Zřízením Závodu lesní techniky navíc můžeme pružně nasadit vlastní techniku i zaměstnance všude, kde to bude třeba. Reagovat flexibilně a vlastními silami na kalamitu i následnou obnovu lesa je teď nejdůležitější. Zároveň okamžitě snížíme, řádově o desítky milionů korun, naše vlastní režijní náklady,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Změnu podnik projednal s odbory, dozorčí radou i s Ministerstvem zemědělství ČR.

„Starostové a zastupitelé, včetně krajských se o změny zajímají a projevují pochopitelný zájem a obavy o dopady na hospodaření, zaměstnanost a další aspekty související s probíhajícími změnami. Dohodli jsme se, že budeme reagovat na jejich písemné dotazy a ty podrobně zodpovíme. Zároveň plánujeme v prvním čtvrtletí příštího roku desítky regionálních setkání v místě se zástupci samospráv i s veřejností,“ dodal generální ředitel Lesů ČR.

Budou diskutovat i s námi ??? Jaké budou jejich odpovědi si dokážeme představit !!!

 

 Silvarium.cz

19.11.2020

Nová služba uživatelům honiteb: zpracování úlovků „na klíč“

Letošní rok přinesl velké změny v obchodování se zvěřinou, především co se týká jejího přímého prodeje zájemcům z řad nemyslivecké veřejnosti. Uživatelé honiteb uvítali po významném poklesu výkupních cen uvolnění podmínek prodeje ve smyslu faktického zrušení množstevních limitů a mnozí se snaží prodávat úlovky napřímo. Využívají k tomu jak osobní kontakty, tak různé elektronické platformy. Pro některé potenciální zájemce je však z různých důvodů problematické koupit si celý kus a dali by přednost kvalitně opracované zvěřině v kuchyňské úpravě. Uživatelé honiteb by jim třeba i rádi vyšli vstříc, ale brání jim v tom hygienické předpisy, které nastavují přísné podmínky pro zpracování zvěřiny. Jednou z cest, jak úlovek v kůži přeměnit v úhledné balíčky, je zadat jeho zpracování subjektu, který k tomu má oprávnění, profesionální personál a mnohaletou zkušenost. Výsledný produkt již mohou uživatelé honiteb nabídnout komukoliv a pochopitelně za jinou, lepší cenu.

Zakázka a její zpracování

Zájemce o zpracování zvěřiny může firmu Šmidrkal kontaktovat „jakýmkoliv“ způsobem – telefonicky (776 077 209, 776 889 021), e‑mailem (smidrkal@prodej- zveriny.cz). Celá akce se po dohodě uskuteční okamžitě a zákazník obdrží zpracovanou zvěřinu přibližně do tří dnů. Jak již bylo uvedeno, určité kapacity jsou vyčleněny i pro zpracování expres – na počkání.

Před uzavřením objednávky zpracování uloveného kusu zašle firma Šmidrkal zákazníkovi elektronicky cenovou nabídku za tuto službu. K její přípravě jsou nutné dva údaje – druh zvěře a hmotnost kusu. Po obdržení těchto informací pracovník v administrativě data zpracuje a klientovi pošle konkrétní nabídku, která obsahuje:

  1. kompletní údaje o výtěžnosti zvěřiny – rozbor těla zvěře do 12 položek od hmotnosti hřbetu, panenek, kýty, plecí, krků, „gulášového masa“, ořezu až po sádlo, lůj, blány, kosti, vedlejší živočišné produkty a kůži;
  2. úplné údaje o provizi a veškerých nákladech souvisejících se zpracováním daného kusu (mzdové náklady, náklady na obalový materiál, na servis strojů, energie, ústroj pracovníků, poplatky za úřední prohlídku, sanitaci, likvidaci vedlejších živočišných produktů až po provizi firmy);
  3. nabídku a cenu doplňkových služeb (například dopravu za km v tarifu podle množství zvěře nad 500 kg, nad 1000 kg a nad 1500 kg, šokové zamrazení, expresní zpracování na počkání, možnost platby ulovenou zvěří či částí zpracované zvěřiny na protiúčet).
Na obrázcích ke článku je balíčkovaná zvěřina s příslušným označením, obdobným balíčkovanému masu.
Bude tato služba ekonomicky výhodná ? Za pokus to stojí . Předem děkuji za Vaše zkušenosti.
 
Myslivost.cz
20.11.2020

Protest proti návrhu Evropské komise

 
Podávám zde zkrácené znění protestu, který připravil známý myslivecký aktivista Bohumil Straka:
Protest proti návrhu Evropské komise na zákaz myslivosti, rybaření a lesnictví na 10 % rozlohy EU
 
"My, hospodáři v krajině z řad myslivců, rybářů, lesníků, včelařů, zemědělců, zahrádkářů a školkařských provozů, jsme hluboce znepokojeni návrhem Evropské komise na zákaz lovu, rekreačního rybolovu, lesnictví aj. druhů hospodaření v krajině v tzv. přísně chráněných oblastech, které mají pokrývat nejméně 10 procent území EU. 
Důrazně žádáme v příslušných orgánech zasáhnout proti tomuto návrhu, který podle našeho názoru bude mít velmi negativní důsledky pro lov a rybolov, jakož i na další aktivity v sociálně-ekonomické, kulturní a ekologické oblasti v celé EU.
 
V květnu 2020 představila EK strategii biologické rozmanitosti na rok 2030, která obsahuje cíl 30 % pro chráněná území, z nichž 10 % by mělo být přísně chráněno. Leckteré cíle této strategie vítáme s ohledem na obnovení biologické rozmanitosti. Nicméně, jsme velmi kritičtí vůči odkazu s následujícím textem, který byl předložen na schůzi expertní skupiny NADEG dne 22. října 2020:
To znamená, že přísně chráněná území by měla být obsazena přirozeně se vyskytujícími stanovišti a druhy a měla by mít dostatečnou velikost, sama o sobě nebo společně s nárazníkovými zónami s nižší úrovní ochrany, aby bylo zajištěno nerušení přírodních procesů, na nichž závisí. Činnosti, jako jsou těžba, rybolov, lov nebo lesnictví, nejsou s touto úrovní ochrany kompatibilní.“
 
 
Vážení přátelé, děkuji Vám za přízeň a pozornost.
 
Stálé zdraví a Lovu zdar !
 
Josef Zibner
 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode