Vážení myslivci našich spolků Čech, Moravy i Slezska, přátelé přírody, srdečně Vás zdravím z Rumburku.
1. Boj za zlepšení postavení MS v LČR
DPH
V pondělí 5. 11. jsem rozeslal všem členům e-mailové adresy členů Zemědělského výboru a Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Poslanecké sněmovny a vyzval je k podpoře našeho návrhu na změnu zákona č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty , ve kterém požadujeme zrušit výběr této daně z pronájmu honiteb.
Znovu koncipuji výzvu LČR, s.p. aby neodmítaly naše požadavky na přiměřenou slevu nájemného vypořádáním se s těmito body Smlouvy o nájmu honitby:
Uplatnit nějaké výhrady k honitbě podle části II. odst.(2) nebylo prakticky možné. Honitba byla uznána státní správou, základní parametry tedy splňuje, les je přístupný veřejnosti podle zákona o lesích.
Pokud jde o respektování hospodaření třetích osob podle části XI., odst.(4) písm.c) ..Respektujeme lesní hospodářství, je dáno Lesním hospodářským plánem. Projekty veřejného zájmu však žádnému plánování nepodléhají, míra respektu stanovena není.
V těchto případech sama smlouva odkazuje v Závěrečných ustanoveních, části XVIII. odst.(2) na občanský zákoník.
Pro úplnost dodávám, že o těchto skutečnostech není nutné zachovávat mlčenlivost podle odst.(6) téže části. Volnočasové aktivity občanů probíhají v honitbách veřejně. Svaz pracuje s veřejněpřístupnými daty LČR,s.p.
Na podporu dalšího jednání se snažím mravenčím úsilím vyčíslit ekonomický přínos každého našeho myslivce pro ochranu lesa.
Jdu na to zootechnicky přes krmnou dávku zvěře, podílu okusu a loupání, spotřebu této biomasy zvěří v množství dle plánu lovu.
Zkrátka snažím se vyčíslit škody na lesních porostech v případě ročního nelovu. Pokud na to jdu špatně, opravte mě prosím podle průchodnější metodiky.
2. Zprávy z členské základny
Hovořil jsem s panem Kočárkem, předsedou MS Černá Studnice Smržovka o jeho dojmech z mezinárodního semináře Vlk 2018, který se konal 30.října v Liberci. Pokusím se Vám tlumočit jeho dojmy z této akce:
Celkově bohužel vyzněla do ztracena.
Státní správa není na přítomnost vlka v ČR připravena.
Též zástupci výzkumu nepřišli s řešením.
O nějaké redukci stavů vlka zatím nemůže být řeči.
Nadšenými zastánci predátora jsou jak známo ekologové, např. z hnutí DUHA, kteří operují zřejmě nepodloženými čísly a vysazování šelmy popírají. Už vidí v budoucnu tisíce vlků v EU !
Z přítomných funkcionářů jediné rozumné vystoupení zaznělo z úst tajemníka ČMMJ Ing. Fišera.
Největší ovace zaznamenal projev zemědělce-chovatele ovcí z Broumovska, který jej měl výborně připravený a dokumentovaný.
Diskuze byla ukončena poté, co začínala být pro zastánce vlka nebezpečná. Například návrhy seznamovat s útoky vlka na hospodářská zvířata školní děti ...
Mezinárodní charakter akce zajistil jediný zahraniční účastník ze Slovenska.
Dne 6.11.2018 se v budově ministerstva zemědělství uskutečnilo jednání k problematice sčítání vydry a dalších zvláště chráněných živočichů. Pracovní jednání bylo svoláno na základě požadavku Senátu ČR, Podvýboru pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a řídil ho Ing. Martin Žižka, ředitel odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství ministerstva zemědělství.
Jednání se účastnili další zástupci ministerstva zemědělství, dále pak ministerstva životního prostředí, AOPK, ČMMJ, Rybářského sdružení ČR, Vojenských lesů a statků, s.p., Asociace myslivosti, Českého rybářského svazu a Moravského rybářského svazu.
V průběhu jednání byla konstatována narůstající výše škod na rybích obsádkách řek a rybníků způsobených vydrou. Zúčastnění se shodli, že početní stavy vydry se v současnosti pohybují v rozmezí 4,5 tis. ks (odhad MŽP) až 8 tis. ks (statistika MZe) jedinců. Zároveň bylo konstatováno, že v roce 2018 končí Plán péče vydry a bude nezbytně nutné zpracovat nový. ČMMJ společně se zástupci rybářských svazů vznesli požadavek na okamžité řešení situace, neboť narůstající početní stavy vydry ohrožují samotnou existenci rybích osádek v řekách ČR. ČMMJ vyzvala MŽP ke stanovení početního stavu vydry na území ČR, který zaručí omezení zmíněných škod a současně zachová životaschopnou populaci vydry na území ČR. Zároveň byl také vznesen požadavek na umožnění regulace vydry.
Na místě byla také zmíněna obdobná situace se stoupajícími stavy bobrů.
ČMMJ bude požadovat po MŽP a AOPK konkrétní stanovení únosného počtu jednotlivých druhů zvláště chráněných živočichů pro území ČR. Zároveň však i návrh řešení při překročení tohoto stanoveného počtu. Jedná se především o vydru, bobra a nově se rozšiřující populaci vlka.
Silvarium.cz
Komunikace je důležitým úkolem myslivců v Evropě
Konference s názvem Komunikace o úloze myslivců v Evropě, která se konala 6. listopadu v Evropském parlamentu v Bruselu, zdůraznila širokou škálu účinných přístupů k informování veřejnosti o hodnotě myslivosti v Evropě.
„Zvěřina je nejlepším ´velvyslancem´ trvale udržitelného hospodaření se zvěří, a proto musí být lépe propagována, abychom zajistili myslivosti budoucnost“, říká Oliver Dorn, podnikatel a šéfredaktor německého mysliveckého časopisu HALALI. Pan Dorn dodal: „Zvěřina z místních polí a lesů je dokonalým příkladem udržitelného využívání přírody a stala se více populární než kdykoli předtím. Je to prvotřídní, zdravý a ekologický potravinářský výrobek vhodný k přesvědčení mnoha lidí o hodnotě lovu.“ Maso zvěře by mělo být podporováno prostřednictvím více médií, včetně internetových platforem; například sdělováním nutričních údajů o zvěřině, podporou uvádění zvěřiny na trh, optimalizací dostupnosti pro spotřebitele a rozšířením školení dodavatelů (lovců) zvěřiny pro potravinové řetězce. Pan Dorn zdůraznil, že je třeba rozlišovat také mezi zvěřinou pocházející ze zahraničních farmových chovů a masem z místní volně žijící zvěře, jejíž chov je udržitelnější. Joseph Perici Calascione, prezident maltské Federace pro myslivost a ochranu přírody, se zaměřil na potřebu propagovat význam tradičních a udržitelných způsobů lovu, které jsou neustále napadány. Navrhl, jakým způsobem by se měla v budoucnosti změnit komunikace, aby byly tyto činnosti vnímány jako kulturně, regionálně a společensky důležité a současně podporovaly evropskou rozmanitost. Řekl: „Jsem zastáncem používání vědecky podložených argumentů a vědecky nesporných skutečností a zjištění vedle historicky nepopiratelné sociálně-kulturní myslivecké praxe v celé Evropě. Legislativa, která uznává společensko-kulturní význam myslivosti a přetváří ho v rámci současného kontextu podporovaného vědou, poskytuje vynikající rovnováhu mezi všemi skutečnostmi, které se dotýkají myslivecké problematiky.“ Dospěl k závěru, že „EU musí být sjednocena při podpoře kulturní rozmanitosti.“ Patrizia Filippi zdůraznila význam vzdělávání mládeže na příkladu pohádek a literatury. Představila knížku „Myslivec v říši divů“, jejíž je spoluautorkou. Publikace je věnována myslivcům a je určena rodičům a dětem všech věkových kategorií. Je napsána tak, že usnadňuje čtení lidem s dyslexií a dalšími problémy učení. Díky použití jednoduché slovní zásoby a zábavným kresbám se děti mohou učit o myslivosti a jsou seznámeny s tématem biodiverzity a ochrany přírody.
Konference byla iniciativou poslanců Evropského parlamentu Karla-Heinze Florenze a Renaty Briano, předsedy a místopředsedkyně mezinárodní skupiny „Biodiverzita, myslivost, venkov,“ kteří konferenci uspořádali, aby se prodiskutovaly komunikační výzvy a příležitosti pro evropské myslivecké společenství. Pro FACE proběhla tato událost v souladu s Evropským rokem kulturního dědictví, kdy jsou všichni evropští myslivci povzbuzováni, aby sdělovali kulturní hodnotu myslivosti.
Podle tiskové zprávy FACE, 8. 11. 2018
Vážení přátelé, děkuji Vám za pozornost, přeji krásný zbytek víkendu, úspěšný příští týden .
Takže další nový spolek, oslabující jednotu české myslivosti!
Není tomu tak. Náš Svaz je na rozdíl od zájmové a profesní ČMMJ spíše odborového charakteru a je založen na kolektivním členství mysliveckých sdružení, společností a spolků. Našim myslivcům dočlenství v ČMMJnemluvíme, je jejich osobní záležitostí !
Jednotě též nehodláme „fušovat“ do odborných a obecných věcí české myslivosti.
Tím není vyloučeno, že bychom nepřišli se svou troškou do mlýna v případě nějaké metodiky chovu a lovu. Nějakou „Chytrou horákyní“ české myslivosti však rozhodně nebudeme. Naopak, každou dobrou věc, s níž ČMMJ přijde, jsme připraveni podpořit!
Co je to za nesmysl, odbory v myslivosti, to snad ne?
Doslova samozřejmě ne. Hlavní poslání Svazu je však obdobné ochraně zaměstnanců v pracovním poměru, spočívá totiž v pomoci spolkovým myslivcům, kteří jsou ve smluvním poměru s držitelem honiteb - státním podnikem Lesy České republiky.
To je ale velmi silný protihráč!
Nikdo netvrdí že ne, je však nutné si uvědomit, že s tímto podnikem a jeho předchůdci , Československými, Severočeskými , Severomoravskými ad. státními lesy, n.p. již spolupracujeme více jak 60 let, a to od vydání prvního poválečného zákona o myslivosti v roce 1947! Za ta léta jsme
v lesním hospodářství odvedli ohromný kus práce!
Co tedyvlastně chcete?
Zachovat spolkovou myslivost v lesích. Tento důležitý „segment“ české myslivosti by tu prostě chyběl, ať už státní správě, které se s námi dobře pracuje, mládeži v kroužcích, spoluobčanům při kulturních akcích, českým mysliveckým tradicím atd.
Vásněkdo z vašich honiteb vyhání?
Přímo samozřejmě ne, Zákon na nás stále ještě myslí opcí, přednostním oslovením při výběrových řízeních, ale právě ta poslední ukázala, že jsme z „českého lesa“ postupně nemilosrdným tržním tlakem vytlačováni komerční myslivostí. Ale o tom již bylo na těchto stránkách popsáno řádek!
Kolik Vás , MS v honitbách zmíněného držitele vlastně zbylo?
Jsou to velmi jednoduché počty. Nájemní smlouvy podepsaly více než tři stovky sdružení spolkového typu. Průměrná velikost námi užívané honitby je kolem tisíce ha. Zaujímáme tedy stále přibližně 1/3 Lesy pronajímané honební plochy. V některých pohraničních lesních správách je náš podíl výrazně vyšší.
S čím začnete?
Úkolem dneška je získat tolik potřebnou členskou základnu a dobudovat orgány svazu, které spočívají na systému sborů zástupců (místní, krajský, svazu). Počítáme přitom pouze s velmi, velmi štíhlou administrativou.
Hlavním úkolem je omladit naše řady. Tento problém lze řešit:
-jednáním s dotačním systémem, jde přece o udržení národního nehmotného majetku – našich tradic,
-jednáním o odpuštění platby DPH neziskovým organizacím, protože nájem honitby bohužel dle známého
nálezu Ústavního skutečným nájmem není a tudíž ani osvobozen od DPH.
Proč zrovna DPH?
Protože odvádíme ročně kolem 12 mil.Kč (zhruba hodnotu vyprodukované zvěřiny) a tato částka by umožnila každému MS přijmout dva mladé členy, kteří ještě nenašetřili na vstupní příspěvek, bez kterého si ekonomiku většiny spolků již nelze představit. Účelové využití této daně se jeví jako prosystémové.
Protože jsme poplatníky DPH, jsme současně odběrateli služby – postoupení práva myslivosti, ke které přidáváme hodnotu právě produkcí zvěřiny. A Svaz se bude také samozřejmě zajímat o to, v jakém stavu si službu zákazník službu kupuje, jak dodavatel plní své povinnosti!
Co s tím vším uděláte, budete se soudit?
Budeme především v zájmu našich členů a spolkové myslivosti využívat zdravý selský rozum,
silný členský mandát a jednat podle prastaré křesťanské moudrosti:
„Tlučte a bude vám …...............(v Čechách je velmi obtížné lidi přesvědčit, že skutečně otevřeno!)“
Kde se bere váš optimismus?
I početně výrazně slabší skupiny, navíc nevytvářející hodnoty, doslova hýbou touto republikou!
Nová politická garnitura vysokému DPH zrovna nefandí.
K občanské společnosti zákonitě musí být vstřícnější než předchozí ryze pravicová koalice!
Poslední otázka: Mohou k Vám i MS z jiných honiteb?