07.08.2021 19:14
Vážení myslivci našich spolků Čech, Moravy i Slezska, přátelé přírody, srdečně Vás zdravím.
1. Boj za zlepšení postavení MS v LČR
Přátelé, tady bohužel momentálně nic nemám. Ani zprávy od Vás.
2. Z jiných zdrojů
Silvarium.cz
3.8.21
Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků
Zvěř v ČR zničí v průměru šestinu stromů už při obnově lesa. Ztráta přírůstu o zhruba čtvrtinu je u dvou třetin druhů dřevin, uvedl ve své zprávě Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Samotný okus zlikvidoval desetinu stromů. Data se měřila mezi lety 2013 a 2020 na 161 835 stromcích při obnově lesa. V oplocené části lesa bylo 88 344 stromků, ve volné přírodě pak 73 491.
„Z výsledků porovnání kontrolních a srovnávacích ploch vyplývá, že v ČR byla obnova lesa na většině šetřených lokalitách nepřiměřeně poškozována zvěří. A to z důvodu, že okus a vytloukání způsobený zvěří již ve stadiu obnovy lesa snižuje druhovou diverzitu dřevin v porostech o desetinu, působí zničení šestiny jedinců dřevin citlivých na okus a statisticky významně snižuje přírůst stromů o čtvrtinu,“ uvedl ve zprávě ústav.
Taková míra poškození výrazně snižuje stabilitu a odolnost porostů proti jiným biotickým činitelům. „Toto poškození je příčinou vysokých ekonomických ztrát na přírůstu lesních dřev a výrazně navyšuje náklady na ochranná opatření, která je potřeba vynakládat proti škodám zvěří, nad zákonem požadovanou mez,“ uvedli pracovníci ústavu.
Na velké škody způsobované přemnoženou vysokou zvěří upozorňují odborníci dlouhodobě. Naposledy se mělo myslivecké hospodaření měnit novelou mysliveckého zákona. Její projednávání bylo přerušené ve třetím sněmovním čtení a Sněmovna ji tak možná nestihne projednat do letošních parlamentních voleb. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má také například elektronizovat mysliveckou evidenci.
Těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl už dříve Český statistický úřad. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo přitom loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech forest uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby. Lesníci se snaží nahrazovat jehličnaté stromy listnatými, ty jsou ale více ohroženy okusem zvěří.
Poznámka :
Stále stejná písnička - snaha svalit vinu na zvěř a myslivce. Nyní dokonce i za nevhodnou strukturu dřevin.
Co dělali lesníci pro to, aby zvěř v monokulturách netrpěla nedostatkem pastvy ?
Víme dobře, jak "pomáhali" při zřizování zvěřních políček.
Lesnictví se svým dílem "zasloužilo" o současnou kalamitu.
LČR navíc dlohoudobě ničí mysliveckou aktivitu.
Nechť nyní vloží prostředky na ochranu obnovovaných porostů nad zákonem stanovenou mez !
3.8.21
Trh se zvěřinou prošel v posledním roce velkými změnami, které ještě nejsou u konce. Lesnicko-dřevařská komora ČR provádí průzkum, jehož cílem je získat přehled o stavu trhu a shromáždit podněty k podpoře zvýšení objemu konzumace zvěřiny mezi spotřebiteli. Za tímto účelem byl vytvořen jednoduchý anonymní elektronický dotazník, který má pomoci zmapovat situaci na trhu z pohledu producentů zvěřiny – vlastníků a nájemců honiteb, ale i běžných myslivců. Pomozte jeho vyplněním dobré věci. S výsledky budete seznámeni na stránkách Světa myslivosti.
Vyplnění dotazníku zabere jen chvilku Vašeho času.
Dotazník naleznete zde: https://trhu-se-zverinou.vyplnto.cz/
Děkujeme za spolupráci!
Lesnicko-dřevařská komora ČR a redakce Světa myslivosti
Tady asi pomůžeme, ne ?
Vážení přátelé, děkuji Vám za pozornost,
přeji Vám pevné zdraví a Lovu zdar !
JZ