Co přinesl 17. týden 2020
-
Na předchozí výzvu mysliveckým spolkům se mi dosud nikdo neozval. Další důkaz o tom, že spolu se solidaritou zmizela z většiny spolků základní slušnost. Přitom stačilo odpovědět např: "Dejte mi pokoj", jak jsem nabízel...
-
Přišla odpověď na interpelaci poslankyně paní Nevludové od ministryně financí Schillerové, která nás zklamala. Vyjádřil bych ji asi takto: " My o voze, ona o koze." Zopakovala staré zdůvodnění DPH (nájem honitby je službou, ne nájmem pozemků). Na podstatu přidané hodnoty nereagovala, ač jí to paní Nevludová podala správně.
-
Nezbývá, než dát na vědomí naše zkušenosti s uplatňováním nálezů Ústavního soudu jeho předsedovi Rychetskému .
-
Asistentka paní Sladká přechází do tiskového odboru Poslanecké sněmovny a je připravena nám dále pomáhat. Přeje nám, aby bylo lépe.
Zpomalení ekonomiky, mimo jiné uzavření restaurací a omezení exportu v důsledku mimořádných opatření proti šíření koronaviru, se projevilo i na trhu se zvěřinou. Snížení odbytu přineslo pokles prodeje zvěřiny tradiční cestou výkupu a zpracovatelských závodů, jejichž sklady jsou v současnosti plné. Odbyt zvěřiny je přitom zásadní pro řízení stavů zvěře, aby nedocházelo k nadměrným škodám na lesích a zemědělských plodinách.
V reakci na tuto situaci připravilo Ministerstvo zemědělství novelu vyhlášky o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty. Ta má od 1. května výrazně zvýšit množství zvěřiny, které mohou myslivci prodávat přímo koncovým spotřebitelům. Novela pomůže odbyt zvěřiny oživit, sama o sobě ale postačovat nebude. Tímto způsobem se totiž prodávají pouze celé kusy zvěře. Ne každý spotřebitel přitom dokáže kus rozbourat a zpracovat. Větší kusy také nebývá jednoduché celé zužitkovat nebo zvěřinu vhodně uskladnit.
Najít další možnosti, jak trh se zvěřinou podpořit, se dnes z podnětu Českomoravské myslivecké jednoty při společné telekonferenci pokusili najít zástupci ČMMJ, Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, Lesů ČR a Vojenských lesů a statků. Z jednání vyplynulo, že je třeba připravit podmínky a usnadnit zpracování a prodej již zpracované zvěřiny přímo uživateli honiteb. Účastníci se shodli na potřebě legislativně i prakticky podpořit budování malých zpracoven zvěřiny. Příslušné instituce nyní budou pracovat na konkrétních opatřeních.
To je pro nás docela dobrá zpráva.
Úkony, pro které zákon o zbraních stanovuje určitou lhůtu (např. pro ohlášení nabytí nebo převodu zbraně, podání žádosti o vydání nového zbrojního průkazu), je však třeba provést nejpozději do 15 dnů ode dne ukončení nouzového stavu.
Ode dne 20. dubna 2020 však již lze tyto záležitosti u příslušného útvaru policie vyřídit (nebude se jednat o předčasně učiněný úkon), přičemž je žádoucí primárně elektronická forma podání.
I přes obnovení úředních hodin nadále platí omezení osobního kontaktu zaměstnanců s adresáty veřejné správy na nezbytně nutnou úroveň. Úkony podle zákona o zbraních nepatří mezi neodkladné úřední záležitosti, a proto bude převážná většina podání vyřizována až po ukončení nouzového stavu. S ohledem na zvýšená hygienická opatření je žádoucí domluvit si před návštěvou pracoviště služby pro zbraně a bezpečnostní materiál termín návštěvy.
Podle mvcr.cz, 20. 4. 2020, redakce
Vážení přátelé, zrovna povzbudivé zprávy jsem Vám tento týden zrovna neposlal,
ale uvidíte, že bude lépe, že s námi budou muset dříve či později mluvit jiným tónem !
"Spolkové myslivosti v LČR zdar !"
J.Zibner